Inšpirácie

Na tomto mieste nájdete niektoré naše nápady a inšpirácie. Staršie články som sem presťahovala z mojej staršej web stránky www.prirodne-zahrady.sk Viac som popísala v mojich knihách, niektoré nájdete aj v mojich videách, Hanka.


Pivnica je veľmi dobrý pomocník na skladovanie prebytkov nielen zo záhrady. Plastová pivnica do prírodnej záhrady?

Táto záhrada je na 6 árovom pozemku s novostavbou. Na pozemku sa nachádzala suchá stavebná suť a kamenistá chudobná pôda. Pôvodná ornica bola žiaľ realizátorom stavby odvezená. V takom stave sme s pozemkom začínali. Rozhodla som sa pôdu zúrodniť - je to pracnejšie ako doviezť hotovú pôdnu navážku, ale rozhodne finančne oveľa nenáročnejšie.

Jedlá záhrada - detské prútené ihrisko - akcia sa konala 9. apríla 2016, od 10.00 do 15.00 v Ivanke pri Dunaji, záhrade Inspiro www.parkoddychu.sk . Opäť sme realizovali spoločne s dobrovoľníkmi zo združenia Radostná práca o.z.

Čo je to jedlé prírodné vresovisko? Veľa ľuďom sa pod vresoviskom vybavia čučoriedky, brusnice, vresy, rododendróny. Vresovisko je biotop s kyslou pôdou, v prirodzených podmienkach tvorený rašelinou. Rašelina je kyslá pôda, ktorá vzniká veľmi dlho rozkladom a preto sú rašeliniská veľmi vzácne. V tomto článku je fotopostup, ako sme založili záhradný...

Čo robiť keď sa vŕba v záhrade príliš rozrastie? Zmladiť ju zrezaním podľa potreby, vŕba veľmi dobre znáša rez a veľmi skoro obrazí novými konármi. No a čo robiť s prebytkom konárov po zrezaní? Tu je inšpirácia na záhony olemované nízkym oplotením z vŕbových prútov. Je to jednoduché, vypletať môžu aj deti :-).

Niekedy sa stane, že máme kopec zeminy a nevieme čo s ňou. Ja osobne mám rada všelijaké spôsoby plastického modelovania terénu. Oživí to okolie zároveň nám dá odpoveď čo s prebytočným materiálom... A pôsobí to prirodzenejšie ako rovina... že?

Vyvýšený záhon založený na bývalom trávniku, okolo domu na slnečnej strane. Pripravený pomocou tzv. "nepriestrelného mulču", ktorý sa skladal z otočených trávnych drnov, papierových kartónov, konského hnoja a slamy.

Ako vyriešiť niekoľko vecí naraz. Podmývanie domu dažďovou vodou, vodný biotop a bylinkovú špirálu. Ako spolu súvisia, viac v článku.

Popínavé rastliny dávajú záhrade vždy nový ďalší rozmer - zvislú záhradu. V poslednej dobe sú v obľube viaceré druhy jedlých popínavých rastliniek, ktoré potrebujú k svojmu rozkvetu podpornú konštrukciu, po ktorej by sa mohli beztrestne šplhať ( bez strachu že ich niekto vyklčuje :-)).

Deti odrástli z čias kedy si kýblikom stavali v pieskovisku bábovky a tak som začala uvažovať čo s ním. Prerobili sme staré pieskovisko na parenisko.

Postup pre inšpiráciu, ako sme v na jeseň 2016 zakladali v Inspiro verejnú semienkovňu. Článok je prenesený v pôvodnom znení z mojej staršej web stránky.

V septembri 2016 som so skupinkou ďalších nadšencov navštívila záhrady v mestečku Schiltern - Arche Noah - semennú banku starých odrôd zeleniny, obilia a byliniek.

15. júna 2014 sme sa zúčastnili exkurzie na permakultúrnej farme v susednom Rakúsku u Seppa Holzera. Farma sa nazýva Krameterhof a rozprestiera sa v rakúskych Alpách na 45 ha vlastnej plochy a niekoľkých ha prenajatej pôdy.

Mesiac vplýva na všetko živé, vrátane rastlín v našej záhrade. Môžeme sa naučiť, ako využiť postavenie Luny aj v našich záhradách.