Živé prútené ihrisko z vŕby

20.09.2021

Jedlá záhrada - detské prútené ihrisko - akcia sa konala 9. apríla 2016, od 10.00 do 15.00 v Ivanke pri Dunaji, záhrade Inspiro www.parkoddychu.sk  . Opäť sme realizovali spoločne s dobrovoľníkmi zo združenia Radostná práca o.z.

Dobrovoľníkom sa akcia spred roka tak zapáčila (aj vďaka super atmosfére, ktorá vládla aj prostredie v Inspiro bolo úžasné), že prišli za mnou, aby sme opäť niečo spoločne vybudovali. A tak sme teda vyrobili živé prútené stavbičky pre deti.

Použili sme 50kg živých vŕbových prútov, ktoré Inspiro objednalo a priviezlo z Mašekovho mlyna, kde ja salixárium (salix =vŕba). Majú tam rôzne odrody rôznych druhov vŕb. Na prútené stavby sa najviac hodí vŕba košikárska, teda salix viminalis.

Na naše stavbičky, ktoré pozostávali z jedného indiánskeho iglu s rozmermi 2,5 metra s tunelom a oplotenie okolo jedlej časti Rajskej záhrady, ktorú sme vybudovali pred rokom, sme použili necelých 50 kg živých prútov v dĺžke 2-2,5 metra.

Prúty sa totiž kupovali na kilá. Prútené stavby sa rozdeľujú na živé stavby, kedy sa počíta s tým, že vŕbové prúty sa zakorenia a budú ďalej žiť a rásť a na mŕtve stavby, ktoré sú zo zoschnutých prútov a teda ďalej nebudú rásť, ale ktoré je vhodné nejako zakonzerovať, aby vydržali.

Živé prútené stavbičky majú výhodu v tom, že nepotrebujú žiadne nátery ani impregnácie, keď zakorenia, rastú ďalej, ako im to príroda a okolnosti umožnia. Preto je potrebné ich zo začiatku hodne polievať, aby nepreschli.

Na druhej strane, treba ich časom zostrihávať, aby neprerástli do príliš veľkých rozmerov (vŕba je veľký strom a rýchlo rastie...).

Vŕbové prúty z Mašekovho mlyna boli po odrezaní držané ešte vo vode, aby zostali živé a vláčne. Inak by sa ani nedali preplietať...

Na akcii bola opäť výborná atmosféra, vybudovali sme pekné prútené stavby a teším sa zasa na budúce, čo zasa s našimi dobrovoľníkmi zmajstrujeme :-).

Hlavní konštruktér Michal a Hanka
a partia skvelých ľudí :-)