Plastová pivnica

01.01.2023

Pivnica je veľmi dobrý pomocník na skladovanie prebytkov nielen zo záhrady. Plastová pivnica do prírodnej záhrady? 

Nie vždy je možné pri stavbe domu zrealizovať pivnicu. Dôvody môžu byť rôzne. Napríklad limitované financie, vysoká hladina spodnej vody, alebo viac dôvodov súčasne. Pivnica nemusí byť súčasťou domu, môže byť ako samostatná podzemná stavba, najčastejšie murovaná.

My sme doma tému pivnica začali častejšie skloňovať častejšie až niekoľko rokov po postavení domu a zrealizovaní záhrady (budovanie záhrady popisujem v knihe Škola prírodných záhrad , dostupná cez túto web stránku ).
Záhrada bola už v tom čase rozrastená prírodná džungľa, hladina spodnej vody v lokalite vysoká. Rozhodli sme sa preto pre plastovú verziu aj z pohľadu rýchlej realizácie a minimalizácie zásahov do existujúceho záhradného ekosystému (pravdaže murovaná pivnička je najlepšia, ale museli sme urobiť kompromis - navyše potravinársky plast odoláva lepšie vlhkosti).

Začali sme hľadať na internete možnosti. Našli sme niekoľko dobrých nápadov zo zahraničia, hlavne holandská guľovitá plastová podzemná pivnička vyzerala ako výborný nápad https://www.groundfridge.com/groundfridge/product/ .
Holandsko je príliš ďaleko na zmysluplnú realizáciu u nás na Slovensku, preto sme sa veľmi potešili, keď sme našli slovenského výrobcu veľmi podobnej plastovej pivničky.  Výrobca   www.pivnice.sk sa pravdepodobne inšpiroval fungujúcou konštrukciou, a náhodou má výrobu len niekoľko kilometrov od našej záhrady (vyrábajú rôzne tvary, hranaté aj guľatú, vhodnú do nášho umelého kopca na konci záhrady).

Na jeseň 2021 sme sa dohodli na výrobe našej pivničky. Vyrába sa vopred pre každého zákazníka zvlášť. Pivnička bola hotová koncom roka 2021 v zime, tak sme čakali na vhodné počasie na osadzovanie. Dočkali sme sa v marci 2022, opíšem chronologický postup:

6. marca 2022: príprava záhrady z našej strany - preloženie prvkov ktoré by prekážali technike a skrátenie konárov existujúcich kríkov na mieste kam sa mala osadzovať pivnica. Kríky sme sa rozhodli zachovať presadením.

7. marca 2022, teda za 1 deň akciou "guľový blesk" prebehlo celé osadenie pivnice:

  • zemné výkopy malým bagrom - musel byť prenesený cez plot žeriavom s rukou, zaparkovanom pri plote od cesty, kvôli tomu, že cez prerastenú záhradu by sa nedostal. Taktiež samotná pivnica bola preložená cez plot žeriavom. Mali sme "lietajúci bager a lietajúcu pivnicu". Bager vykopal jamu a tiež vybral kríky, ktoré sa na mieste osadenia nachádzali. Kríky sme zatiaľ odložili bokom na opätovné zasadenie.
  • Pri výkope jamy sme narazili na niekoľko káblov, ktoré neboli nikde zakreslené, nebola na ne ťarcha ani o nich nikto nevedel, kade vedú. Tým, že susedia okolo už tento nikým neoznačený kábel preťali, tušili sme, že sa nachádza aj na našom pozemku. Jednalo sa o telekomunikačný kábel, tak som poslala žiadosť na Slovenský telekom s prešetrením, či a kde nám ich káble vedú na uvedenom mieste na pozemku. Prišla odpoveď s potvrdením umiestnenia káblov, avšak nezodpovedala skutočnosti. Kábel bol v skutočnosti na inom mieste, nachádzal sa priamo na mieste osadenia gule. Na to si treba dávať pozor, preto na to upozorňujem. Našťastie sme to vyriešili tak, aby aj kábel zostal celý, aj jama dostatočne hlboká.
  • Poobede osadenie samotnej pivnice, zahrnutie vykopanou zeminou a hrubá úprava terénu. Pri tomto kroku sa nám podarilo pretnúť hlavný rozvod závlahy (nemali sme dobre označené, už by sme takú chybu neurobili). Posadenie vykopaných kríkov na pivničný kopec.

12. marca 2022: prišiel náš známy závlahár Rasťo, pomôcť môjmu mužovi opraviť preseknutú závlahu a tak sme sa konečne mohli pustiť aj do kreatívnej úpravy terénu.   

Konečne som sa mohla začať kreatívne realizovať na vytváraní hobytieho kútika:-) .

  • S mužom sme upravili tvar nového kopca, na mieste, kde boli včelie úle, sme urobili rovinu a úle sme tam opäť osadili. Tentoraz sme letáče otočili smerom od záhrady, teda čelom k plotu.
  • Kopec som spevnila pňami ktoré zostali pri presvetľovaní našej veľkej vŕby rok dozadu.
  • Z drevených zvyškov som vyrobila schodíky k úľom
  • Premiestnila som ohnisko a vytvorili sme väčšie sedenie
  • Kopec som osadila rôznymi rastlinami, vrátane divokých liečiviek, cibule, cesnaku, jahôd a pôdokryvných popínaviek.
  • Muž prekryl biele dvierka do pivnice fóliou s dreveným dizajnom
  • Do pivnice sme začali znášať rôzne zásoby lekvárov a kompótov
  • Do včelých úľov sa znovu vrátili včelie rodiny
  • Na popnutie a zakrytie plota som posadila rôzne popínavky (brečtan)

Niekoľko našich predbežných postrehov:

  • Pivnička zatiaľ funguje v poriadku ( v čase písania článku 1.1.2023), ustála teda aj horúce leto aj pár zimných mesiacov vrátane mrazu. Teplota vnútri je pocitovo prijateľná, teplomer ukazuje stabilne 6st Celzia.
  • V lete sa začala na horných policiach zrážať vlhkosť, čo sme vyriešili zakúpením odvlhčovača vzduchu "Ceresit stop vlhkosti aero 360°", funguje výbornev vlhkosť zmizla. 
  • Realizácia osadzovania akciou"guľový blesk" bola zo strany realizátora výborne dohodnutá, napriek sťaženým podmienkam našej záhradnej džungle.
  • Pivnička samotná je vyrobená kvalitne, akurát by sme zosilnili upevnenie jednotlivých políc.  Výrobcu pivničky bolo potrebné priebežne naháňať, aj kvôli takým "drobnostiam" ako je retiazka na uchytenie dvierok, ktorú nakoniec po niekoľkých urgenciách zmajstroval môj muž sám - čo je škoda, tu by som tiež ešte videla možnosti zlepšenia :-) . Celkovo je produkt inak dobrý, doporučujem.

Aktualizácia po roku, teda január 2024.

Zemina nad pivničkou nám vďaka daždivejším poveternostným podmienkam v roku 2023 viac sadla, pár starších kríkov to neustálo a tiež sa vďaka sadnutiu odvetrávacie "komíny" mierne vychýlili. Zmenila sa klíma vo vnútri pivničky, hlavne v lete. Bolo teplejšie, teplota počas letných horúčav (35st vonkajšia teplota), vnútri vystúpala až na 18 stupňov. Pravdaže sme to s mojim kutilom začali hneď riešiť.
Muž hľadal rôzne riešenia:

  • našiel malý elektrický ventilátor (kúpelňový), ktorý sa zmestil do komínovej odvetrávacej rúry s priemerom 10cm. Na skúšku k nemu zaviedol elektriku, cez predlžovačku, zapojenú v záhradnom domčeku (šnúra visela ponad konáre, išla cez stromy). Odvetranie zapojil na časovač, nech ventilátor nebeží stále. Pomohlo, pristúpili sme teda k trvalejšiemu riešeniu - priviedli sme stabilnú elektriku, z rozvodne pri jazierku.
  • Muž od jazierkového rozvádzača vykopal ryhu, do ktorej usadil elektrický kábel v izolácii s označením kábla. Vyústenie pri dvierkach pivničky.
  • Elektriku sme doplnili rovno osvetlením, všetko funguje tak, ako má. Vetranie je na časový spínač, svetlo na vypínač. 
  • Doplnili sme sadnutú zeminu na kopec nad pivničkou, dosadila som nové rastliny a kríky, aby bola lepšia tepelná izolácia. Prikladám niekoľko fotografií z tejto časti dodatočnej úpravy.