Prútené záhony

20.09.2021

Čo robiť keď sa vŕba v záhrade príliš rozrastie? Zmladiť ju zrezaním podľa potreby, vŕba veľmi dobre znáša rez a veľmi skoro obrazí novými konármi. No a čo robiť s prebytkom konárov po zrezaní? Tu je inšpirácia na záhony olemované nízkym oplotením z vŕbových prútov. Je to jednoduché, vypletať môžu aj deti :-).

Základom je zadefinovať si tvar záhonu. Z najsilnejších vŕbových (alebo iných) prútov nasekáme menšie kolíky, ktoré zatlčieme do zeme pozdĺž záhonu, ako nosiče na vypletanie. Niekedy (hlavne vŕbové) zvyknú kolíky časom "vyrašiť", čo však nevadí, budeme mať živé oplotenie, ktoré môžeme časom zahusťovať z vyrastených vyrašených nových konárikov.

Pomedzi kolíky vypletáme prúty. Môžeme vypletať jednotlivo, alebo v zväzkoch. Pokiaľ si prúty zapichneme do zeme a následne vypletáme, tiež nám môžu tieto časom zakoreniť a vyrašiť. Vypletáme striedavo okolo kolíkov. Takýto prútený záhon je prírodný, a nestojí nás nič (iba čas na vzduchu strávený vypletaním).

Prúty je najlepšie použiť čerstvé, kým sú ešte pružné, pretože zo suchých sa už nedá vypletať, lámu sa. Dajú sa namočiť na pár dní do vody, ale nie dlho, aby zas nezhnili.

Dôležitá poznámka :-): pokiaľ použijeme vŕbové kolíky, veľa z nich sa zakorení a dostaneme živé prútené oplotenie, ktoré spletáme podľa potreby tak, ako rastie. Pokiaľ nechceme, aby nám kolíky ožili, použijeme kolíky z menej akčnej dreviny, napríklad lieskové a ďalej vypletáme vŕbovými prútmi :-).

Ako vypletáme prútené záhony, si pozrite na web stránke v sekcii videá.