Zvislá jedlá záhrada

20.09.2021

Popínavé rastliny dávajú záhrade vždy nový ďalší rozmer - zvislú záhradu. V poslednej dobe sú v obľube viaceré druhy jedlých popínavých rastliniek, ktoré potrebujú k svojmu rozkvetu podpornú konštrukciu, po ktorej by sa mohli beztrestne šplhať ( bez strachu že ich niekto vyklčuje :-)).

A tak sme sa pustili do vymýšľania vhodnej konštrukcie pre najbežnejšie ( a najchutnejšie či najzdravšie) druhy jedlých popínaviek. Najskôr sme si lámali hlavu nad praktickými otázkami - akú nosnosť, tvar, výšku, ukotvenie v zemi a do izolácie, prichytenie, veľkosť aaa... no tých otázok bolo naozaj veľmi veľa. Nakoniec nám vznikol konečný návrh s nákresom, podľa ktorého môj drahý domáci kutil zhotovil prvé 4 pergoly alebo konštrukcie pre popínavé jedlé rastliny.

Na vytvorenú nosnú kostru zakotvenú do zeme sme natiahli pletivo po ktorom sa budú rastlinky šplhať. Výsledok môžete posúdiť sami, konštrukcie na živo vyzerajú veľmi zodpovedne. Momentálne sa pripravujú na prvých lezcov, z trvalých popínaviek sa už tešia na šplhanie rôzne druhy kiwi (aktínia), černica, na skúšku múčenka modrá s jedlými kvetmi aj plodmi a vinič. Neskôr keď rastlinka zosilnie pridám liečivú schizandru činsku (zatiaľ mohutnie v tieni)). No a aby konštrukcia bola hneď v prvý rok celá využitá až povrch, tlačia sa zo zeme nasadené klíčky popínavých okrasno-jedlých fazulí. Experimentujem s cudzokrajnou rastlinkou s menom "Ačokča" (popínavá papriko-uhorka) a tiež s indickou uhorkou (vraj sa plod dá odrezávať po častiach... uvidíme).

Aktualizácia z roku 2016, jedna záhrada má dnes 4 zvislé záhrady, v druhej záhrade sú 2 pergoly.

Podrobnejšie profesionálnejšie nákresy a ďalšie fotografie nájdete v mojej knihe Škola prírodných záhrad  https://www.skola-prirodnych-zahrad.sk/l/kniha-skola-prirodnych-zahrad/