Z pieskoviska parenisko

20.09.2021

Deti odrástli z čias kedy si kýblikom stavali v pieskovisku bábovky a tak som začala uvažovať čo s ním. Prerobili sme staré pieskovisko na parenisko.

Keď sme zakladali našu záhradku, postavili sme pre deti detskú konštrukciu na hojdačku a drevené skladacie pieskovisko s rozmermi meter x meter. Deti odrástli z čias kedy si kýblikom stavali v pieskovisku bábovky a tak som začala uvažovať čo s ním. Pred rokom som si v ňom - teda v piesku ktorý tam ešte bol množila odrezkami rôzne kríkovité rastliny. Viac-menej úspešne :-). Jeden rok som odstala nápad: Keby sa vrchný drevený kryt odstránil a namiesto neho vyrobil priesvitný kryt z plexiskla na otváracie pánty, dalo by sa staré pieskovisko ešte využiť ako parenisko!

Kryt sa nám úspešne podarilo vyrobiť, stačilo sa trochu zamyslieť, nakúpiť drevené lišty, prexisklo, pánty, farbu a k tomu trochu kutilskej zručnosti.

Pôvodný piesok poslúžil priebežne na prevzdušnenie ťažšej ílovitej zeme v záhrade, čomu sa potešili hlavne rastlinky ktorým sa páči menej stiesnený pocit okolo koreňov. Namiesto piesku do starého pieskoviska poputovali: čerstvý konský hnoj (na konskom ranči ho radi podarovali), kompost a vrchná vrstva z jemnejšieho substrátu.

No a hor sa vysievať! Niektoré rastlinky som vysiala priamo do pareniska, a niektoré som do pareniska preniesla predklíčené na okne parapetnej doske v rašelinovej tabletke. Keď rastlinky narástli na 4 lístky (2 klíčne a 2 nasledovné), malé rastlinky som vytriedila a po jednej opätovne zasadila do jogurtových kelímkov alebo plastových párty pohárikov. To aby každá rastlinka mala svoj životný priestor a pekne rástla a zmohutnela.

V čase písania tohoto článku (rok 2015) sa už v parenisku "tlačili" kelímky a poháriky s priesadkami rôznych druhov paradajok, paprík, tekvíc, cukiet, indiánskej kukurice, ačokčy, artičoky a iných samých jedlých záhradných dobrôt. Všetky čakajú kým budú dosť silné a odolné a potom šup s nimi priamo na záhradu :-).
Po vysadení priesad do záhrady sadím priamo do pareniska ako na záhon.

Parenisko takto vzužívame niekoľko rokov (jeseň 2021), všetko pekne funguje, akurát sme časom potrebovali vymeniť bočné dosky.