Bylinková špirála s jazierkom

20.09.2021

Ako vyriešiť niekoľko vecí naraz. Podmývanie domu dažďovou vodou, vodný biotop a bylinkovú špirálu. Ako spolu súvisia, viac v článku.

V roku 2012 sme riešili dažďovú vodu, ktorá bola cez odkvapovú rúru zvedená pri dome. Pri väčších prehánkach voda podmývala dom. Rozhodla som sa vytvoriť menší vodný biotop, do ktorého som zviedla ústie odkvapu. Biotop zachytáva dažďovú vodu a tým zabraňuje podmývanie domu, slúži ako napájadlo pre zvieratá a je to pekná súčasť záhrady osadená vodnými samozrejme jedlými rastlinami. Voda, ktorá takto do jazierka bezpracne pritečie a naplní ho, je zároveň ideálna na príležitostné polievanie záhrady.
Zem z vykopaného jazierka sme použili na zhotovenie bylinkovej špirály, ktorá vyústila do jazierka. Je to aj veľmi praktické, pretože ak sa rozhodnete pre stavbu menšieho záhradného jazierka, odpadne starosť čo z vykopanou hlinou - šup s ňou na bylinkovú špirálu alebo kopček :-).

Bylinková špirála je ideálne miesto na pestovanie rôznych byliniek, kde každá rastlinka má svoje ideálne umiestnenie. Zhotovuje sa ako slimačia zatočená ulita, z hliny a kameňov, kde kamene tvoria kostru špirály. Širálovitý stúpajúci tvar dáva možnosť pre rôzne biotopy. Úplne na vrchu nájdu svoje miesto bylinky obľubujúce slnečné a suchšie podmienky, ako je napríklad rozmarín, nižšie levanduľa a šalvia, tymián, materina dúška. Nižším miestam sa budú tešiť medovka, pažítka, petržlen. Bylinky sa umiesňujú nielen podľa svojich nárokov na vlahu ale aj koľko slnka im vyhovuje. Tvar zakrútenej ulity dáva v tomto smere naozaj veľa možností pre bylinky s rôznymi nárokmi. Keď prší, voda steká po bylinkovej špirále zvrchu nadol, preto je veľmi dobré keď môže špirála ústiť do malého jazierka. Hlavne mäta pieporná miluje vlhšie miesta na najnižšom mieste pri vode :-).

Poznámka jeseň 2021 - Bylinková špirála pekne funguje, rozrastá sa, rozmarín na nej pekne prosperuje od zasadenia v roku 2012.