Vyvýšený záhon s mulčom

20.09.2021

Vyvýšený záhon založený na bývalom trávniku, okolo domu na slnečnej strane. Pripravený pomocou tzv. "nepriestrelného mulču", ktorý sa skladal z otočených trávnych drnov, papierových kartónov, konského hnoja a slamy.

Záhonov sme robili viac, niektoré boli určené na priame siatie, niektoré boli mulčované pripravené v prvom roku na sadenie.

Ako sme ho založili? Prikladám postup s fotografiami:

  • Najskôr som navrhla a namaľovala na papier, ako to bude vyzerať a čo bude kde zasadené.
  • Keď nám počasie dovolilo (zima bola predlhá...), sme v záhrade vyznačili špagátom budúce línie pre záhon, aby sme videli kade povedie. Špagát sme fixovali kolíkmi ktoré sme získali jarným zrezaním Katalpy a tak niektoré v zemi vyrašili :-). Kolíky zároveň poslúžili ako vodítko pri osadzovaní cestičky z andezitových šlapákov - ktoré sme osadili.
  • Rozhodli sme sa existujúcu trávu v tomto záhone pracne neklčovať (dosť sme sa narobili z vedľajšími záhonmi...), ale trávu sme pokosili a priamo na ňu sme pokladali otočené trávne drny, ktorých sme mali dostatok z klčovania vedľajšieho záhonu, ktorý bol pripravovaný na siatie. Tráva sa nám takto pekne rozloží a zároveň obohatí pôdu pod sebou.
  • Celú plochu z otočených trávnych drnov sme následne pokryli kartónom z krabíc (venovalo Metro Ivanka :-)) tak, aby nevznikli žiadne voľné miesta. Kartón sme prekrývali cez seba.
  • N poukladaný kartón sme rozložili konský hnoj (z blízkeho konského ranča kde je ho dostatok)
  • Poslednú vrstvu supermulču tvorila slama - opäť z miestnych zdrojov - zrezaním okrasných tráv v záhrade.
  • Všetko sme výdatne zavlažili vodou, aby zľahlo a zmäklo. Palisádky z katalpy sme zahustili, budú slúžiť ako malé vŕbové oplotenie, vypletané vŕbovými prútmi (postupne, ako sa bude vŕba zo záhrady zostrihávať na leto).
  • Po zľahnutí je záhon pripravený na sadenie do hniezd. Na mieste kam pôjde predpestovaná sadenica, sa slama trocha rozhrnie, kartón sa pod ňou na mieste sadenia prerazí lopatkou, pridá sa sadenica so zemou a JE TO!
  • Takto založený záhon s mulčom je vhodný na rastlinky, ktoré obľubujú veľa živín (ako napríklad uhorky, tekvice, paradajky, papriky...) a ktoré môžeme sadiť do hniezd ako hotové sadenice.

Záhon dal hneď prvú sezónu bohatú úrodu, redkvičky, šaláty, špenáty, paradajky, papriky, indiánske kukurice, rôzne druhy fazuliek, no a o tekviciach a cukinách ani nehovorím... Hokaido sa plazilo všade... :-)
Na jeseň po zbere jarnej, letnej a jesennej úrody na záhone zostali ešte brokolica a stopkatý celer.

Zakladanie rôznych záhonov s fotografiami nájdete aj v mojej knihe Škola prírodných záhrad. Postup zakladania záhonu s použitím kartónu nájdete aj na tejto web stránke medzi videami.