Certifikovaná Prírodná záhrada - 6 árov

20.09.2021

Táto záhrada je na 6 árovom pozemku s novostavbou. Na pozemku sa nachádzala suchá stavebná suť a kamenistá chudobná pôda. Pôvodná ornica bola žiaľ realizátorom stavby odvezená. V takom stave sme s pozemkom začínali. Rozhodla som sa pôdu zúrodniť - je to pracnejšie ako doviezť hotovú pôdnu navážku, ale rozhodne finančne oveľa nenáročnejšie.

Všetky práce na budúcej záhrade začali v máji 2011 zarovnaním pozemku a odstránením najväčších kameňov (neskôr boli použité na výstavbu bylinkovej špirály). Následne sme vysiali lúčnu zmes namiesto trávnika ( zmes mätonohov a ďatelín - na zúrodnenie, dodajú pôde dusík). Kvôli odtieneniu od susedných domov (domy sú naprojektované veľmi blízko pri sebe) a tiež v mieste koľajnice posuvnej brány som navrhla a posadila aj stálozelené tuje smaragdové (viem že to nie je celkom v duchu ekozáhrad). Ostatná výsadba: orech kráľovský, jabloň (duo), hruška (duo), mandľa, liesky, baza čierna, drieň, ruža veľkoplodá, rakytník rašetliakový, arónia bobuľoviny a iné. Všetko je samozrejme ešte veľmi malé, takže plocha bude využitá v budúcom roku na nenáročné jedlé plodiny (rôzne zeleninové priesady). Bol založený kompost, privezená slama a konský hnoj na obnovu pôdy.
Rok 2011 - ďatelinová lúčna zmes, posadené hlavné stromy a kríky, polievané priebežne. Kompostovisko, ohnisko. Na zimu zamulčované. Okrasné lúčne kvety.

Máj 2012 - ďatelina priebežne sekaná, zhotovené pergoly, laminátové jazierko, bylinková špirála, zeleninové multizáhonky mulčovanie slamou, založený rýchlorastúci jednoročný plot z kukurice, slnečníc a popínavých fazúľ (kým trvalé kríky vyrastú na odtienenie). Okolo stromkov kruhy na pestovanie plodín - kým koruny narastú.

O rok Máj 2013 - všetko kvitne, z bylinkovej špirály je bylinková džungľa, zimu prežil dokonca aj chúlostivý rozmarín. Posadili sme všelijaké dobroty, čakáme až sa rozrastú. Začína sa tvoriť pôda, nasťahovali sa a množia sa dážďovky, čo je dobrým znakom. Lúka si sama vyberá odolné rastlinky do sucha.

Rok 2014 - 2015 - založili sme prírodné vresovisko bez rašeliny, vyvýšený záhon "nemecká kopa", típí na pestovanie popínaviek. 2015 začína plodiť mandľa, rakytník arónia, hloh. Zohnala som rebarboru a chren dedinský.

Rok 2016 - z mladej záhradky sa pomaly stáva jedlý a liečivý ozobávací raj. Za našu pozornosť sa nám odvďačuje úrodou zeleniny a ovocia. Pestrosť výsadby prilákala rôzne opeľovače a vtáky. Myšky si zasa pritiahli pozornosť užoviek, ktoré strážili rovnováhu. Dokonca sa do záhradky nasťahovala aj rodinka túlavej mačičky, ktorá v tvoriacej sa húštine výsadby umožňujúcej ochranu priviedla na svet mačiatka. Začína sa pomaly rodiť budúca jedlá a liečivá džungľa.

Rok 2017 - tým, že do tejto záhradky chodíme iba občas a vzhľadom na veľmi suché horúce letá a množstvo zeleninových priesad, záhradka dostala veľmi jednoduchú, na kolene a z Hornbachu zakúpenú závlahu v podobe niekoľkých postrekovačov a kvapkovej závlahy. Vodu čerpáme zo studne, ktorá je kombinovaná aj na elektrické ponorné čerpadlo, a aj na mechanický "rumpál" (ak by vypadla elektrina). Závlažovanie zeleniny so sebou prinieslo výzvu v podobe slizniakov a tak občas naše kačičky plemena indický bežec idú s nami na výlet. Z jednej záhrady do druhej, aby sa najedli a zalovili si zároveň. Začala plodiť aj hlošina okoličnatá aj hurmikaki, ktorú som dostala pred rokmi od kamarátky.

Rok 2018 - dostala som do daru niekoľko ročnú vinohradnícku broskyňku vypestovanú z kôstky. Táto odroda je odolná voči kučeravosti listov, ale pre istotu dostala pod korunu posadený chren dedinský, ktorý hubovité ochorenia potláča (nielen).

Rok 2019 - okrem klasickej záhradnej zeleniny skúšam pestovať batáty, arašidy, zemnú mandľu.

Rok 2020 - kúpili sme menší fóliovník 2x3 m, do ktorého sme umiestnili dva pozdĺžne vyvýšené záhony.

Záhrada dostala v júli 2018 plaketu s ježkom, teda štatút "certifikovaná prírodná záhrada".

Záhradka slúži ako výuková, v ktorej od jesene 2018 až doteraz prebiehajú moje kurzy. Je to praktické spojenie teórie s názornými ukážkami ako a čo sme robili, priamo na mieste. K záhrade je v rámci kurzov prispôsobená trieda, ako zázemie. Časť výuky prebieha vonku v záhrade, podľa aktuálneho počasia.
Keďže záhradka už má čo ukazovať, robím v nej a v triede kurzy na tému navrhujeme, zakladáme, budujeme, pestujeme bez chémie, prirodzená ochrana pred škodcami, liečivé rastliny a bylinky, energie v záhrade a šikovníčkové kurzy z prebytkov zo záhrady.

Obe naše certifikované prírodné záhrady, vrátane postupov, sú popísané v mojich knihách, najnovšie postupy nájdete v knihe Škola prírodných záhrad.