V neobvyklej záhrade

01.06.2018

Časopis Nota Bene jún 2018. V neobvyklej záhrade

Chren vysadený pod broskyňou, domčeky pre ucholaky či domáci ježko pomáhajú pestovať zdravé dobroty bez umelej chémie.

V prírodnej záhrade Hanky Sekulovej je všetko obrovské, svieže, zelené a voňavé. Nie je tam miesto pre neprirodzené pestovanie s umelou chémiou. Ľudia spolupracujú s rastlinami a živočíchmi a vzájomne si prospievajú.

Ovocie rastie v objatí so zeleninou a bylinkami aj okrasnými rastlinami. Spev vtákov sa mieša so bzučaním opeľujúceho hmyzu a pokojným žblnkaním jazierka. Okrasné sliepky liliputky starostlivo hnoja pôdu a džungľu pod stromami čistia od škodcov. Ich jemnému kvokaniu hlasnejšie kontrujú tri kačky plemena indický bežec - Zuna, Luna a Duna, ktoré si pochutnávajú na inak nezničiteľných slizniakoch.

Spolu s majiteľkou a tvorkyňou tohto územia hojnosti mi kráča v ústrety kohútik Karol, neohrozený strážca záhrady. Zvažuje, či ma má preventívne ďobnúť do nohy, ale nakoniec ma veľkoryso púšťa do svojho kráľovstva. "Starí rodičia mali statok na Horehroní. Ako dieťa z bratislavského sídliska som k nim veľmi rada chodila na prázdniny. Bol to úplne iný svet," spomína pani Hanka. "Mali hospodárske zvieratá aj polia. Ukázali mi, ako pestovať plodiny a chovať zvieratá s láskou a úctou k prírode."

Na skúsenosti z detstva chcela nadviazať vysokou školou poľnohospodárskou. Zistila však, že podľa skrípt to robiť nechce. "Šokovalo ma, čo nás učili. Bolo to proti môjmu vnútornému nastaveniu. Monokultúrne, chémiou dotované polia a veľkochovy ako koncentračné tábory pre zvieratá považujem za týranie prírody. Odmietla som sa toho zúčastňovať, podobne ako mnohí moji spolužiaci."

Pracovala vo výskume, v nadnárodných IT korporáciách, podnikala. Vo voľnom čase sa zaoberala liečivými rastlinami a budovala svoju záhradu, ktorú s pribúdajúcimi informáciami menila do súčasnej trvalo udržateľnej a liečivej podoby. "V roku 2011 som sa dozvedela o prírodných záhradách a permakultúrnom hospodárení. Našla som systém, ktorý mi dával obrovský zmysel a začala som sa venovať len tomu," hovorí. "Všetci sme pasívnymi konzumentmi množstva chémie. Som presvedčená, že táto doba jedová je neudržateľná. Na základe vlastných skúsenosti som chcela ľuďom ukázať, že sa môžeme správať inak."

Celú reportáž nájdete v júnovom (2018) NOTA BENE - Zem. Príjemné čítanie

Text: Dagmar Gurová, foto: Alan Hyža

------------------------------------------------------------------------------------------

Časť článku na portáli NotaBene a nájdete ho na tejto adrese, alebo priamo kliknutím na tento link:

https://www.notabene.sk/?obsah-aktualneho-cisla-nota-bene&novinka=3567