Pestovanie s Lunárnym kalendárom
Funguje Lunárny kalendár pri pestovaní, alebo sú dnes silnejšie prekážky, ktoré "prekričia" vplyv Luny?

V roku 2021 ma oslovila produkčná relácie
Investigátori, či by sme spoločne nenatočili reportáž o vplyvoch Mesiaca
na pestovanie rastlín.
Našli si ma cez internet, vďaka niekoľkým príspevkom v súvislosti
s pestovaním podľa Lunárneho kalendára. Áno, kedysi pred rokmi, som aj ja
sama študovala základné princípy astrológie a numerológie. Dokonca som okrem samoštúdia, absolvovala aj
výuku u popredných slovenských astrologičiek a numerologičiek. Aby
som pochopila lepšie súvislosti vplyvu kozmických telies a čísel na naše
bytie. Základný prehľad teda mám.
Keď sme následne spoločne s režisérom relácie hľadali spôsob, ako to celé natočiť, spomenula som si na pokus pani Márie Thunovej, ktorá robila pokus s redkvičkami, vysievanými v rôznych dňoch, podľa prechodu Luny cez rôzne znamenia zvieratníka na oblohe. Vzorky rastlín redkvičiek následne analyzovala a vyhodnocovala.
Mária Thunová (1922-2012), bola propagátorka biodynamického pestovania v súlade s prírodou a autorka známych Výsevných dní podľa Marie Thunovej, podľa ktorých sadia a vysievajú aj dnešní záhradkári (nielen). Výsevné dni podľa Márie Thunovej je kalendár, ktorý odporúča optimálne termíny pre výsev, sadenie a zber rastlín na základe postavenia Mesiaca a hviezd. Tento kalendár, známy aj ako biodynamický kalendár, pomáha záhradkárom a poľnohospodárom dosiahnuť lepšie výsledky pri pestovaní plodín. Kalendár výsevných dní, vychádza z predpokladu, že postavenie Mesiaca v zverokruhu má vplyv na rast a vývoj rastlín. Výsevné dni sú rozdelené do kategórií podľa typu rastlín (koreňové, listové, kvetové, plodové), pre ktoré sú dané termíny priaznivejšie. V súčasnosti vydávajú aktuálne ročníky Výsevných dní, príbuzní pani Marie Thunove. Poznáme aj české a slovenské preklady.
Na spoločnej porade, sme sa teda so štábom relácie Investigátori dohodli, že skúsime podobne ako autorka Výsevných dní, urobiť pokus s riadeným pestovaním niekoľkých skupín redkvičiek, ktoré budú vysiate v rôznych výsevných dňoch podľa jednotlivých živlov a budú mať rovnaké podmienky, ako aj počet dní od výsevu po zber.
Vyšlo nám to na 4 základné skupiny podľa živľov A,B,C,D a pridali
sme ešte skupinu E, ktorú sme vysiali počas NOVu.
Každá skupina obsahovala 40 semienok, zasadených v dvoch radoch po 20 semien. Sadili sme u nás v našej prírodnej jedlej liečivej záhrade do chráneného pareniska. Každé semienko, bolo označené zakrútenou špáradlovou paličkou. Rozostupy medzi semenami boli rovnaké. Potrebovali sme takéto "vojenské šíky", kvôli lepšiemu prehľadu a následným štatistickým pozorovaniam a vyhodnoteniam.
Redkvičky sme siali pravdaže všetky rovnakej odrody, pre istotu sme ich zakúpili (teda nepoužila som naše semienka z minulých rokov) konkrétnu odrodu, ktorá mala byť odolná. Vysievali sme postupne, medzi výsevom jednotlivých skupín, boli prestávky podľa toho, kde sa Luna práve nachádzala, počkali sme si, až sa Luna presunie do ďalšieho znamenia zvieratníka. Podľa toho sme na konci pokusu, redkvičky aj zbierali, aby každá skupina, bola v zemi rovnaký počet dní. Počas rastu boli rastlinky chránené krytom, pokiaľ vonku zúril mráz, alebo snežilo (7.4.2021). Polievala som všetky vzorky naraz, snažila som sa o rovnaký prídel vody.
Oheň =plod, Zem=koreň, Voda=list, Vzduch=kvet
Redkvičku zbierame kvôli zhrubnutému koreňu, semená vysiate v dňoch koreňa mali mať najsilnejšiu podporu vplyvu Mesiaca. Pridali sme vzorku E, výsev počas NOVu, kedy sa v záhradách nemá sadiť, ani siať.
Po uplynutí určitého počtu dní, sme so štábom postupne jednotlivé vzorky vyberali, merali, vážili, hodnotili sme poškodenie, napadnutie škodcami, ochutnávali, vážili zvlášť vňať a zvlášť koreň. Všetko sme štatisticky zaznamenávali. Kvôli posúdeniu vplyvov počasia, sme vyžiadali SHMU o výpis počasia po dňoch, v priebehu celého pokusu. Ako odborný garant a dozor nad správnosťou, bola prítomná špecialistka botanička Ing. Mgr. Evka Zahradníková, PhD. Univerzita Komenského v Bratislave, Prírodovedecká fakulta, Biologická sekcia, Katedra botaniky. Pri pokusoch nám výdatne pomáhala svojou stálou pozornosťou, zachránená a vypiplaná holubica hrivňáčka Holy, ktorá neustále bojovala o moju pozornosť (čakala na niečo dobré pod zobák).
Prikladám prehľadnú tabuľku, ktorú som spracovala z podrobných výsledkov, aby ste videli, ako sa rastlinám darilo.

Podľa predpokladov mala mať najväčšie koreňové buľvy skupina B, ktorá bola vysiata v dňoch Luny v zemnom koreňovom znamení zvieratníka. Mala druhé najväčšie redkvičky. Súperila so skupinou C, vysiatou o dva dni neskôr, v Lune vo vzdušnom znamení, podporujúcej kvet. 7.4. sa inak zvrtlo počasie, mrzlo a snežilo.
Relácia Investigátori (časť Astrológia), bola vysielaná po vyše roku od natáčania pokusu, teda v septembri 2022. Reláciu vrátane ostatných astrologických pokusov a zamyslení, nájdete v archíve tu: https://www.stvr.sk/televizia/archiv/19328/357435#3106
V každom prípade, vzorka vysiata počas NOVu preukazovala najsilnejšie výchylky, aj čo sa týka množstva vyklíčených rastlín, aj čo sa týka váhy (najmenej vyklíčilo a tie čo vyklíčili, mali veľmi nízku váhu). Na druhej strane mali redkvičky vysiate počas NOVu 100% zdravotný stav bez poškodenia a škodcov. Žiaľ ani toto v relácii nebolo spomenuté.