Exkurzia do Arche Noah

19.09.2021

V septembri 2016 som so skupinkou ďalších nadšencov navštívila záhrady v mestečku Schiltern - Arche Noah - semennú banku starých odrôd zeleniny, obilia a byliniek.

Exkurzia do Arche Noah v Rakúsku

Exkurziu za starými odrodami organizovala česká organizácia permakultúry www.permakulturacs.cz  ku ktorej som sa veľmi rada pridala aj spolu s dvoma zástupcami našej slovenskej permakultúrne organizácie www.permakultura.sk  .

Exkurziou nás sprevádzala Katka Horáčková, ktorá kedysi práve v Arche Noah pracovala a teda sme mali ako sa hovorí výklad z prvej ruky v českom jazyku, čo bolo naozaj výborné. Katka sa dlhé roky venuje v susednom Česku permakultúre, semenárčeniu, liečivým rastlinám a ich spracovaniu. Tiež organizuje kurzy a prednáša.

Na exkurziu prišiel a zdieľal s nami niektoré svoje poznatky aj Marek Kvapil, ktorý sa v Česku veľmi intenzívne venuje problematike a otázkam súvisiacim so získavaním zdravých semien www.potravinovezahrady.cz  . Marek sa veľmi intenzívne podieľal aj na pozitivívnej zmene semenárskej legislatívy u našich českých susedov.

Aby toho nebolo málo, silný kolektív doplnili aj zástupcovia ovocnej škôlky starých a pôvodných odrôd  www.stareodrudy.org
Zostava na exkurzii bola naozaj veľmi silná, počasie sme si vybavili (s Katkou sme sa dohodli, že bude pekne a hotovo), takže zážitky boli veľmi plodné, pozitívne, poučné. Proste zasa som sa niečo naučila a bola som aj veľmi rada, že som sa stretla so známymi tvárami a dušami :-).

V pôvodne barokovej záhrade, sa dnes rozprestiera semenárska záhrada s veľkou pestrosťou rastlín - najväčšia semenná banka starých a ohrozených odrôd v Európe.  www.arche-noah.at

Arche Noah, teda archa Noemova, ako názov napovedá, slúži na záchranu, množenie a následné šírenie semien starých a ohrozených druhov zeleniny, obilovín a korenia.
Ako biblický Noe zachraňoval pred potopou na svojej lodi z každého druhu zvierat a rastlín, tak združenie Arche Noah so svojim 9 tisícmi členov zachraňuje a prinavracia do života odrody, ktoré by dnes už boli iba spomienkou. Aby pomohli vrátiť život a pôvodnú rozmanitosť do našich záhrad, našej prírody a teda aj do našich životov.
Podobne, ako organizácia Gengel v susednom Česku.  www.gengel.cz

Jedným z cieľov archy je vrátiť semená naspäť do našich rúk a záhrad, kde ich môžeme zasa my šíriť ďalej. Všetko sú to nehybridné a geneticky neupravované semená, ktoré majú zachovanú vlastnosť množenia a uchovania vlastností v ďalších svojich generáciách (na rozdiel od hybridných F1 semien).

Z rakúskej Arche Noah som si okrem úžasných dojmov a nových poznatkov priniesla domov aj dlho hľadanú kráčajúcu cibuľu a semená podzemnej mandle (šáchor jedlý).

Kráčajúca cibuľa - Allium cepa var. Viviparum
Snažím sa v našej záhrade všetko čo najviac zjednodušovať a zefektívniť. Snažím sa čo najviac spolupracovať s prírodou, ktorá veľakrát za mňa preberie veľkú časť "práce" pri pestovaní.

Pomáham jej výberom vhodných rastlín. Odolných a najlepšie viacročných. Ako rodina máme veľmi radi cibule a cesnaky a tak som sa potešila informácii o trvalej cibuli, ktorá sa volá ľudovo aj kráčajúca, egytská, sibírska, poschodová. Niekoľko pacibuliek som si priniesla z Archy Noah domov.
Kráčajúca cibuľa je zaujímavá tým, že okrem toho, že je to trvalka a teda netreba ju sadiť každý rok, vytvára obrovské semená - pacibuľky. Pacibuľky sú veľké a môžu sa priamo použiť v kuchyni.

Pacibuľky časom svojou váhou sklonia hlávky k zemi, kde znovu zapustia korienky. Alebo z pacibuliek vyraší ďalší stvol, ako ďalšie poschodie. Preto sa tento zvláštny druh volá aj kráčajúca (sťahuje sa sama na né miesta) alebo poschodová.
Naše pacibuľky sú už zasadené v zemi a netrpezlivo čakám na našu prvú úrodu.

Zemná mandľa - šáchor jedlý, Cyperus esculentus

Mám veľmi rada mandle. Teda oriešky a orechy všeobecne.

Vedeli ste, že "burské orešky" vlastne ani nie sú vlastne v pravom zmysle orechmi? Nerastú na strome, ani na kríku, sú to plody rastlinky podzemnice olejnej, ktorá je zaradená medzi strukoviny.

Podobne klame telom aj zemná mandľa, ktorej semená sa mi konečne podarilo získať. Jedná sa o rastlinku, ktorá vyzerá ako statná tráva. Jedná sa o odrodu papyrusu - šáchor jedlý, ktorý na koreňoch vytvára jedlé hľúzky, chuťovo podobné mandliam. Je teplomilný, naše zimy by sa mu asi nepáčili, tak na jar vyskúšam semienka zasadiť do väčšieho kvetináča. Niekoľko semien vložím v záhrade priamo do pôdy, na miesto, kde sa darí teplomilným rastlinám. Už teraz sa teším a som zvedavá na výsledok :-).
Dočítala som sa, že v niektorých krajinách je šáchor jedlý považovaný za invazivnú rastlinu. Hľuzky vraj v miernych zimách dokážu v pôde prezimovať (podľa literatúry do -12s tC), aby na jar znovu vyrašili. Ja tomu hovorím invázia jedlých plodín, bez práce a námahy.
Pamätám sa, ako boli kedysi na zozname invazivných rastlín zaradené (2011-2014) aj jedlé a liečivé topinambury (slnečnica hľuznatá), ktoré boli zároveň komunikované a zaradené ako plodina 21. storočia. Superplodina, superliečivka, biomasa... nuž to sú tie paradoxy. Našťastie topinambury boli v roku 2015 zo zoznamu invázivcov vyradené.