Zakladáme prírodnú záhradu

15.02.2019

Rádio RTVS Regina Západ. Seriál na pokračovanie na tému Zakladáme prírodnú záhradu od 15.2.2019. Od pondelka do piatku so Soňou Jurikovou , ako si založiť prírodnú záhradu, akým chybám sa vyhnúť a tiež, na čo si dať pozor.

Pondelok:
Než si vyhrnieme rukávy a pustíme sa do zakladania záhrady, mali by sme si teda urobiť predstavu, či ju chceme smerovať viac na čisto prírodnú záhradu, alebo v nej zrecyklujeme aj staré pneumatiky, starý koberec ako podložie pre jazierko, prípadne si postupne vybudujeme orechovisko alebo jedlý les.

O prírodných záhradách sa niekedy hovorí ako o záhradách pre lenivcov, pretože namiesto odstraňovania lístia ho nechávajú v kôpkach pod stromami alebo na záhonoch, namiesto postrekov si volajú zvieracích pomocníkov. Ale žarty bokom - prírodné záhrady si tiež vyžadujú starostlivosť a hlavne v prvých rokoch od založenia hlavne dobrú pozorovaciu schopnosť a rozvahu pri výbere. Prečo, to vysvetľuje odborníčka Hanka Sekulová, ktorú navštívila Soňa Juriková.
Utorok:
Tento týždeň radíme, na čo si dať pozor pri zakladaní prírodnej záhrady. Dnes sa Soňa Juriková s odborníčkou Hankou Sekulovou zamerajú na to, že v prírodnej záhrade si od škodcov môžeme pomôcť aj tak, že vhodne nakombinujeme vedľa seba rastliny. A samozrejme, v prírodnej záhrade málokedy chýba bylinková špirála vytvorená napr. z kameňov, ktorá poskytuje priestor pre rast rôznych druhov rastlín.

Streda:
Tento týždeň sme sa zamerali na prírodné záhrady. To sú také, v ktorých sa nepoužívajú chemické postreky ani chemické hnojivá. Myšlienka dobrá, ale ako potom vyzerá úroda? Aj o to sa zaujímala Soňa Juriková, ktorá sa na ochranu úrody pred škodcami spýtala odborníčky Hanky Sekulovej.

Štvrtok:
Od pondelka radíme záhradkárom, ktorí by si chceli vybudovať alebo prispôsobiť záhradu v duchu prírodných záhrad. To sú také, ktoré namiesto postrekov používajú zvieracích pomocníkov a proti škodcom bojujú napríklad aj vhodnou kombináciou rastlín. Aké triky a finty sa najviac osvedčili skúsenej záhradníčke a lektorke Hanke Sekulovej? Na to sa jej spýtala Soňa Juriková.

Piatok:
Ak sa aj nepustíte do úplne prírodného záhradníčenia, možno sa vám aspoň pár z nich osvedčí aj v tých klasických úžitkových záhradkách.

Hanka
------------------------------------------------------------------------------------------

Všetky časti nájdete ako prílohy alebo ich môžete nájsť v archíve rádia Regina západ, alebo priamo kliknutím na tento link:

https://reginazapad.rtvs.sk/relacie-a-rubriky/dobra-rada/187511/zakladame-prirodnu-zahradu