Záhrada z ríše snov.

30.06.2016

Záhrada z ríše snov. Nehnojí sa, nestrieka, napriek tomu je plná zdravých plodov
Televízne noviny na TV Markíza- jún 2016

Žiadna chémia tu nemá šancu. Filozofiou prírodnej záhrady je, aby sa takpovediac zmenila na les, lenže tento les je jedlý.

Domáce potraviny nemusia byť automaticky lepšie ako z hypermarketu. Záhradkárski nadšenci občas používajú viac chémie ako konvenční farmári. My vám ale ukážeme presný opak. Záhradu z ríše snov. Nehnojí sa, nestrieka, nerýľuje, napriek tomu je plná zdravých plodov.

"Práve ste v prírodnej, jedlej, liečivej, udržateľnej permakultúrnej záhradke," hovorí Hana Sekulová, slovenská priekopníčka prírodných záhrad.

Žiadna chémia tu nemá šancu. Filozofiou prírodnej záhrady je, aby sa takpovediac zmenila na les, lenže tento les je jedlý."

"Cítime sa ako v prírode, akurát namiesto lesných stromov, rastlín a kríkov sú vysádzané úžitkové, liečivé a inak užitočné rastlinky. To je valeriána lekárska, áno, sú tu vošky," dodáva.

Vošky sú veľký problém mnohých záhradkárov. Takýto trik používajú v prírodnej takzvanej trvalo udržateľnej záhrade na boj s nimi.

"Ja toto nechávam ako prestretý stôl na prilákanie predátorov, pretože keď im tam tie vošky nenechám, tak ani tí predátori, to znamená lienky a ucholaky nebudú mať kam prísť, lebo nebudú mať čo jesť," vysvetľuje Hana Sekulová.

Vo videu nájdete aj dôkaz z čerešne.

"Aha už si to pritiahlo predátora. Toto je najsinejší predátor na likvidáciu vošiek, toto je larva lienky. Toho chrobáka si každý hýčkajte, pretože aj lienka a aj larva vám najviac pomôžu od tých vošiek. Larva dokáže za deň spucovať až päťdesiat vošiek. Jedna takáto malinká larva. Ďalší veľmi dobrý pomocník na likvidáciu vošiek sú ucholaci a dobré je im pripraviť takéto úplne jednoduché ucholačie domčeky. Je to terakotový kvetináč, terakotový je lepší, lebo je ťažší a vo vetre neplápolá a kúsok zoschnutej trávy. Tým pádom vlastne prilákam ďalšieho predátora, ale musí to byť priložené ku kmeňu stromu, aby mali kade prejsť," vysvetľuje ďalej Sekulová.

Proti súčasnej invázii slimákov tu majú špeciálnu jednotku - kačky indické bežce sú predátori, ktoré vašu záhradu zbavia nežiaducich mäkkýšov. No a v prírodných záhradách sa vedia vysporiadať aj s červíkmi v Čerešniach. Vybrali takú odrodu, ktorá dozrie skôr ako stihnú plody napadnúť červíky. Môžete sa presvedčiť.

...áno zdieľam aj video ktoré bolo odvysielané, treba sa na začiatku prekúsať reklamou...