Záhrada podľa Luny

19.09.2021

Mesiac vplýva na všetko živé, vrátane rastlín v našej záhrade. Môžeme sa naučiť, ako využiť postavenie Luny aj v našich záhradách.

Od malička ma fascinovala hviezdna obloha s dominantným Mesiacom ktorý sa nedal prehliadnuť. Mesiac či chceme alebo nie pôsobí na všetko živé okolo nás, vrátane nás samých. V dávnych dobách ľudia pozorovaním prírody a hviezdnej oblohy disponovali poznaním, ktoré sme v moderných pretechnizovaných dobách dávno stratili. Napriek tomu, že staré poznania sú pred väčšinu ľudí dneška ukryté, na prírodu a všetko živé vrátane nás stále pôsobia. Jedno z dávnych poznaní ktoré možno ešte naše staré mamy vedeli, je vply Mesiaca (alebo Luny) na rast a vývoj rastlín v záhradách.

Fázy Mesiaca sú: plný mesiac - SPLN, ubúdajúci klesajúci Mesiac, NOV, a pribúdajúci Mesiac. Na každú fázu Mesiaca reaguje príroda a rastliny inak. Rastliny pri ubúdajúcom Mesiaci naberajú prijímajú silu, pri pribúdajúcom Mesiaci silu odovzdávajú.

Naši predkovia poznali ešte postavenie Mesiaca podľa toho v akom znamení sa nachádza: Vzostupný Mesiac - znamenia od Strelca po Blížencov - rastlinné šťavy stúpajú hore - zber úrody. Zostupný Mesiac - znamenia Bliženci až Strelec - rastlinné šťavy klesajú dolu - čas na výsadbu nových rastlín.

Zjednodušene sú rastliny rozdelené podľa podľa toho čo hlavne zbierame: koreň, list, kvet a plod.
Rozdelenie podľa živlov je nasledovné: plod - oheň (Baran, Lev, Strelec), list - voda (Rak, Škorpión, Ryby), kvet - vzduch (Vodnár, Váhy, Blíženci) a nakoniec koreň - zem (Panna, Býk, Kozorožec.

Koreňové rastliny (mrkva, petržlen, kaleráb, redkvička...) by sa mali siať a sadiť po splne, v zostupnom Mesiaci v znamení živlu Zem. Zber úrody je najlepší v mesiacoch kedy vládnu znamenia Zeme (Býk, Kozorožec) pri vzostupnom Mesiaci.

Listová zelenina (šaláty, špenát, kapusta...) sa vysieva a sadí pred splnom, v zostupnom Mesiaci v znamení živlu Voda. Zber úrody zas pri vzostupnom Mesiaci.

Rastliny na kvet (liečivky, kvety pre radosť..), sa vysievajú a sadia pred splnom v zostupnom Mesiaci v znameniach živlu Vzduch.

Rastliny na plod (paradajky, paprika, ovocia...) sa vysievajú a sadia pred splnom v zostupnom Mesiaci v znameniach živlu Oheň.