Verejná semienkovňa

19.09.2021

Postup pre inšpiráciu, ako sme v na jeseň 2016 zakladali v Inspiro verejnú semienkovňu. Článok je prenesený v pôvodnom znení z mojej staršej web stránky.

Oznam 20.9.2018: milí prírodníci, semienkovňu som po bezbrehom rabovaní presunula z Inspiro do priestorov našej triedy v našej druhej záhrade na Čiernej Vode. Už nie je verejná, bude slúžiť výhradne pre ľudí na mojich kurzoch...To však nebráni, aby ste si verejné semienkovne zakladali, pokiaľ máte čas a priestor sa im venovať :-) .

Zdravé semená z našich záhrad pre všetkých.

Túto verejnú semienkovňu sme založili na podporu semenárčenia, slobodného zdieľania semien, pestrosti a pestovania v súlade s prírodou.
V sobotu 1. októbra sme v rámci kurzu o semienkach a domácom semenárčení v inšpiratívnom zariadení Inspiro - v Ivanke pri Dunaji www.parkoddychu.sk  vyrobili a dali do užívania verejnú semienkovňu.

Najskôr vysvetlím, čo je to verejná semienkovňa a na čo vlastne má slúžiť.

Verejná semienkovňa je miesto, kde si ľudia môžu prísť zapožičať, alebo vymeniť zdravé, odskúšané semená, ktoré vzišli z našich záhrad dlhoročným pestovaním bez chemických prísad. Veľa z týchto semien, sú rôzne staré, krajové odrody, ktoré sú zvyknuté na konkrétnu lokalitu a teda rastú a plodia bez chemických "barličiek". Všetko sú to semená z nehybridných rastlín, teda nie sú F1 a tiež nie sú geneticky modifikované - GMO. Sú to čisté, prírodným spôsobom a prírodou samotnou šľachtené semená rastlín tak, ako to kedysi robili naši starí rodičia (a samozrejme samotná príroda).
Sú z rastlín, ktoré neboli nijako ošetrované žiadnou agresívnou chémiou (to ak by ma niekto chcel zobrať za slovíčka, ano chémia ako súčasť prírody, je všade okolo nás,v tomto kontexte však slovo "chémia" znamená chemické jedy ako súčasť chemických postrekov a anorganických hnojív)

Kedysi naši starí rodičia (aj moji a ešte si to pamätám), odkladali časť semien z každoročnej úrody. Aby ich mohli zasa zasiať a použiť na ďalšiu sezónu. Všetko to boli semená z rastlín, ktoré dlhé roky rástli, plodili a množili sa v tom istom prostredí. Až si na to miesto veľmi pekne zvykli. Boli tam ako sa hovorí - doma. Vedeli, čo doma nájdu a čo budú potrebovať pre svoj rast, vývoj a plodovanie. Keďže už to všetko mali rokmi vyskúšané, tak boli náležite pekne na domáce podmienky pripravené. Nachystali si svoju genetickú výbavu, ktorá je schopná sa prispôsobovať vonkajším podmienkam...
Alebo si pekne semienka vymenili medzi sebou susedia so susedmi (pozor, nezamieňať s inými podobnými aktivitami :-D.

Kedysi naši starí rodičia nepoznali žiadne semenárske monopoly, ktoré nám predávajú semená z rôznych lokalít a rôznych častí sveta. Aby vystrašené (a veľakrát rôzne upravené) semená prišli zrazu k nám, do neznámeho prostredia a nevedeli, čo ich čaká. Také nepripravené veru bez chemických barličiek vo forme postrekov a anorganického hnojenia veľa šancí na bohatú úrodu nemajú a okrem toho sa v monokultúrach stávajú veľmi ľahkou korisťou rôznych premnožených "škodcov"...

To samozrejme teraz nepíšem o hybridoch a GMO semenách, to je kapitola sama o sebe...

Myšlienka je o šírení a uchovávaní čistých semien a plodín tak, ako to kedysi robili naši starí rodičia...

Takže verejné semienkovne vo všeobecnosti majú slúžiť na výmenu alebo zapožičanie si zdravých semien. Zapožičanie, ako aj výmena je bez akéhokoľvek poplatku, ale nie je celkom zadarmo. Vašou úlohou, je o semienka sa dobre starať, s láskou ich zasadiť a vypestovať plody. Z najsilnejších rastlín uchovať plody, ktoré naspäť priniesiete do semienkovne. Aby boli zasa pre ďalších. Teda nie je to zadarmo. Ano, je to bez peňazí, ale je to vlastne taká zdravá "pyramídová prírodná bezpečná hra" na spôsob filmu "Pošli ďalej".

Požičiam si, zasadím, vypestujem, prinesiem pre druhých. Aby druhí zasa: požičali si, zasadili, vypestovali a priniesli pre druhých... Takto sa zdravé semená majú šancu šíriť, príroda je veľmi štedrá, semien v prírode je vždy dostatok :-). Také krásne perpetum mobile, doslova a do písmena.

Do našej verejnej semienkovne sme na začiatok priniesli asi 5 druhov rôznych paradajok (vrátane divých), nehybridné semienka uhoriek (na kurze semienka pomenovali Hankina odroda :-D, pretože sa mi pred rokom skrížila nehybridná nakladačka "Dekah" s nehybridnou šalátovkou "Marketmore". Výsledok je obria nakladačka, ktorá je chutná a je veľká), niekoľko zŕn indiánskej kukurice, veľa rôznych byliniek (aj divých, ako divý rebríček), paprika, niekoľko druhov starých odrôd fazulí, ačokča, mrkva, petržlen, fenikel, a veľa veľa iných zdravých semienok.

Poďme spoločne obnoviť náš jedlý poklad, šírme udržateľné pestovanie a pestrosť v súlade s prírodou...

Semienkovne sú miestom, kde si záhradníci môžu medzi medzi sebou bezplatne vymieňať (nielen skúsenosti) zdravé semená zo svojich záhrad (bez chemického zaťaženia).

Tak, ako sa v knižniciach požičané knihy po prečítaní vrátia, tak aj semienka zo semienkovne sa zapožičajú, použijú a o rok vrátia z prebytkov úrody naspäť do semienkovne. Aby si ich zasa mohli požičať ďalší.

Samozrejme nejaké pravidlá je potrebné dodržať. Sú pekne spísané priamo pri semienkovni. Spolu so zápisníkom, na evidenciu požičiavateľov a darcov. Aby nám z toho celého nevznikol neriadený chaos :-).

UPOZORNENIE. Prosím nezmieňajte si verejnú semienkovňu so službou verejnosti! Je to verejná semienkovňa a teda aj starostlivosť o ňu je VEREJNÁ. Vznikla ako dobrovoľný príspevok z nášho času a našich vlastných semien z našich záhrad. Nie je žiadna osoba zodpovedná za evidenciu, starostlivosť, dopĺňanie, posielanie a komunikáciu. Nie je na to žiaden priestor ani časová či ľudská kapacita.
Nie je to žiadna platená služba, jej fungovanie je naopak založené na dobrovoľných semienkových príspevkoch nás všetkých, teda aj vás! Je na verejnom mieste, s voľným prístupom a je na každého vlastnej zodpovednosti, ako k nej bude pristupovať...

Semienkovne sú dnes rozšírené všade vo svete. ale keďže som ich výskyt nezaznamenala na Slovensku, rozhodla som sa to napraviť (dočítala som sa o otváraní semienkovne v auguste 2016 v knižnici vo Zvolene, ale ako a či funguje nemám žiadne informácie).

Pokiaľ sa vám táto myšlienka páči, prosím, šírte ďalej, rada pošlem textové súbory, aby ste nemuseli vymýšľať obsah. Akýchoľvek verejný priestor, kaviareň, kurzovňa, knižnica... sú vhodné.

Hanka
_____________________________________________________________________________________________

Pravidlá zapožičania alebo výmeny semien zo semienkovne v Inspiro:

  1. Vyberte si sáčok/sáčky so semienkami - maximálne 3 ks sáčkov, každý s iným druhom semien
  2. Pri barovom pulte si vypýtajte zošit, do ktorého sa prosím zapíšte s tým, že napíšte ktoré semená ste si vybrali
  3. Semienka v záhrade zasaďte a pekne sa o rastlinky starajte. Bez podpory agresívnej chémie. Časť rastlín nechajte vykvitnúť a dozrieť na semená (najsilnejšie jedince)
  4. Semienka, ktoré ste vypestovali zo zapožičaných semien zo semienkovne, pekne vysušte a prineste naspäť v označenom sáčku/sáčkoch do semienkovne, budú zasa pre ďalších.
  5. Pokiaľ sa vám nepodarí zo zapožičaných semien vypestovať kvalitné semená, nenoste nám ich, skúste zasa na ďalší rok, alebo prineste iné semienka z inej plodiny, ktoré sa podarili. Každý vhodný príspevok je vítaný :-).
  6. Pokiaľ chcete darovať alebo priniesť semená na výmenu, nesmú byť hybridy, F1, geneticky modifikované, morené a ani inak chemicky ošetrované. Rastliny, z ktorých sú získané semená nesmú byť ošetrované žiadnymi chemickými postrekmi ani hnojené anorganickými priemyselnými hnojivami.Pokiaľ prinesiete semená do semienkovne, prosíme vložiť ich do suchého sáčka, ktorý označte ich názvom, ak viete odrodu tak ju napíšte, v ktorom roku boli zozbierané, z akej lokality a vaše meno.
  7. Tiež sa zapíšte do zošita ktorý si pýtajte pri barovom pulte. Nejedná sa o byrokraciu, ale o istotu, že budeme vedieť a ostatní tiež, čo ste priniesli :-).
  8. Semená z rastlín klasifikovaných ako návykové či omamné nemôžeme do semienkovne prijať...
  9. Za kvalitu, balenie a označenie prinesených semien zodpovedá vkladateľ
  10. Semená zo semienkovne nesmú byť ďalej šírené komerčným spôsobom!

Na tieto texty sa nevzťahujú žiadne autorské práva, naopak, prosím o bezbrehé šírenie :-).