Exkurzia u Seppa Holzera

19.09.2021

15. júna 2014 sme sa zúčastnili exkurzie na permakultúrnej farme v susednom Rakúsku u Seppa Holzera. Farma sa nazýva Krameterhof a rozprestiera sa v rakúskych Alpách na 45 ha vlastnej plochy a niekoľkých ha prenajatej pôdy.

Veľmi som sa na tento zážitok tešila, pretože Sepp Holzer je roky považovaný za mága prírodných záhrad, o čom svedčí aj to, čo dokázal vytvoriť nielen u seba na farme, ale aj na iných miestach v rôznych krajinách. Podelím sa s vami o zážitok, čo všetko sme mali možnosť vidieť na Krameterhofe.
O Seppovi Holzerovi a jeho farme som sa dozvedela pred niekoľkými rokmi, keď sa mi dostala do rúk kniha ktorú napísal - "Permakultura k nakousnutí" - výborná kniha plná praktických skúseností zo života plnom prírodných experimentov na farme v rakúskych alpách. Dozvedela som sa v nej okrem iného, ako sa dajú v súlade s prírodou pestovať vo výške 1100 až 1500m teplomilné plodiny, ako napríklad citróny, alebo tekvice. Dozvedela som sa, ako chovať celoročne na pastvinách hospodárske zvieratá prírodným spôsobom a ešte si z nich urobiť oddaných pomocníkov a kamarátov. Keď som túto skvelú knihu čítala, veľmi som chcela vidieť všetky "kúzla" na Krameterhofe ako sa hovorí "na živo". Niekoľko týždňov pred exkurziou vyšla u nás ďalšia kniha Seppa Holzera, ktorú som do termínu exkurzie stihla prečítať a tak som mohla porovnať informácie z kníh s realitou. Kniha sa volá "Poušť nebo ráj". Obe knihy doporučujem prečítať, obsahujú zaujímavé a praktické postrehy a rady.
Takže teraz už konečne k samotnej exkurzii: Keďže na Krameterhofe už niekoľko rokov realizujú celodenné exkurzie pre skupiny záujemcov, vytvorili sme vďaka Tadeášovi z českej skupiny Permakultúrnych nadšencov uzavretú skupinu 30 záujemcov z Čiech a Slovenska. Tady nám zorganizoval aj prekladateľku z nemčiny, aby sme sa mohli v kľude venovať vstrebávaniu

informácií. Samotná exkurzia trvala od 9.00 do 17.00 hodiny. Väčšina z nás pricestovala o deň skôr a prenocovala v okolí, aby sme ráno nemeškali :-). Takže ráno v nedeľu 15. júna začala naša cesta po Krameterhofe príchodom Jozefa Holzera, syna Seppa Holzera. Jozef prevzal po tatkovi Seppovi farmu ako rodinný podnik a sprevádzal nás po celý deň. Takto na Krameterhofe kraľuje už tretia generácia Holzerovcov, ktorí si farmu predávajú z pokolenia na pokolenie. Jozef tiež napísal knihu, spolu so sestrou Claudiou "Královsktví bylinek v permakulturní zahradě". Aj táto kniha je plná praktických informácií ohľadom pestovania a využitia byliniek.
Krameterhof je veľmi rozsiahly, za deň sa dalo pozrieť len zlomok z celej farmy, ale aj to, čo sme videli stálo za to. Exkurziu sme začali pozeraním blízkeho okolia pri vchode na farmu. Sú tu umiestnené rôzne budovy, ako aj dom samotného Seppa Holzera s manželkou. Ako inak, celý je zarastený ako ježibabia chalúpka jedlými a inak úžitkovými plodinami. Orech kráľovský, plaziaci sa po stene domu a podobné "špecialitky" boli samozrejmosťou. Všetko bolo posadené do rozrastenej bujnej vegetácie prírodnej jedlej džungle. Jedlé stromy, kríky, po nich sa plaziace fľaškové tekvice z minulého roka, bylinky, zelenina, vyvýšené záhony zamulčované ovčou vlnou, proste všetko "nakope" a s veľkou dávkou fantázie, rozumu a skúseností. Pre nezainteresovaného prerastená "divočina", pre ľudí poznajúcich zákonitosti prírodných permakultúrnych záhrad - jedlá džungľa s prísne nepísanými pravidlami. Teda žiaden "neporiadok" ako by niekto možno povedal.
Čas do obeda sme strávili pozeraním a vysvetľovaním okolo hlavných budov, zmiešaných záhonov, sklenníkov schovaných na streche budov a iných šikovne umiestnených a posadených prvkov. Jozef Holzer nám vysvetľoval históriu a princípy na akých je založená ich rodinná farma. Videli sme v kopci vykopané dômyselné zemné pivnice, obdivovali sme vyvýšené záhony, rôzne spôsoby mulčovania, terasovité záhony so zmiešanými spoločenstvami. Ťažiskom farmy sú umelo vytvorené vodné plochy s chovom rýb, rakov, pestovaním vodných úžitkových rastlín. Kedysi na farme nebol žiaden rybník, ani jazierko. Najstarší umelý rybník bol vytvorený pred 40 rokmi prvou generáciou Holzerovcov. Dnes je na Krameterhofe umelých rybníkov, vodných nádrží a jazierok na zachytávanie dažďovej vody celkom 30. Viaceré rybníky sú navzájom pospájané do väčších skupín tak, aby sa využil prietok vody na zabezpečenie najvhodnejších podmienok pre rôzne biotopy. Striedajú sa plochy s čistiacou plochou s hlbšími vodnými plochami tak, aby voda v rybníkoch bola vhodná aj pre náročné pstruhy a čistotné raky.

Po chutnom obede samozrejme v bio kvalite, sme sa vybrali pozrieť systém terás, ktorými je Krameterhof typický - farma sa totiž celá nachádza vo svahoch. Holzerovci šikovne využili svahovitosť terénu na vybudovanie početných terás. Každá terasa má svoj účel. Pastviny pre dobytok, ovce, kone, ošípané, pestovanie vzácnych bylín, zeleniny, starých odrôd obilia a zas využitie terás na zber a využitie dažďovej vody. Všetko, kam sme pozreli bola krásna, divoká príroda, tíško a spokojne spolupracujúca so "svojimi ľuďmi". Keď si spomeniem na naše monokultúrne polia a veľkochovy, máme sa veru ešte čo učiť...
Pripájam niekoľko fotografií, ktoré povedia viac, ako moje opisovanie :-).