20 Sep, 2021 Posledná aktualizácia   1:09, Aug 9, 2021

Pestujeme a semenárčime v prírodnej záhrade - kurz

Zverejnené v Workshopy
Čítať 2179 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

október 2021. Systém zmiešaných vyvýšených záhonov, vyskúšané kombinácie rastlín, bylinková špirála. Ako pestovať bez "chémie". Ako a kde získať zdravé semená, prečo semenárčiť. Vlastné priesady, ako na to. Čo môžeme sadiť na jar a čo na jeseň. Špeciality, zlepšováky a netradičné spôsoby pestovania s názornými ukážkami (zemiaky v slame, paradajková veža, trvalá zelenina a iné). 

Obsah a program kurzu:

ZMIEŠANÉ PESTOVANIE
-   čo je monokultúra, prečo ju v udržateľných záhradách nepoužívame
-   systém a výhody polykultúrneho pestovania

TRVALÁ ZELENINA
-  výhody a aké máme možnosti
-  aké druhy trvalej zeleniny sa osvedčilo pestovať
-  o viacročnom obilí (sibírske žito), trvalej kapuste a iné zaujímavosti

VYVÝŠENÉ ZÁHONY
-    charakteristika
-    budovanie
-    nemecká kopa, kľúčová dierka
-    ukážeme si existujúce záhony v záhrade

PESTOVANIE BEZ CHÉMIE A BEZ RYĽOVANIA
-  nastieľanie, výluhy, rezistentné odrody
-  čo je mulč ako ho získavať a ako ho používať
-  čo je ploskorez a ako s ním pracovať (budete si môcť aj vyskúšať)

VHODNÉ KOMBINÁCIE RASTLÍN
-   čo sa navzájom podporuje a čo sa naopak nemusí - vhodní a nevhodní susedia

PESTOVANIE S LUNÁRNYMI CYKLAMI
-   čo je Lunárny kalendár, ako ho používať
-   základné zjednodušenie pestovania podľa živlov

NEŠTANDARDNÉ SPOSOBY PESTOVANIA A RASTLINY
-   zemiaky v slame, zemiaková veža
-  paradajková veža
-  kráčajúca cibuľa, pestovanie podzemnice olejnej (arašida), zemná mandľa, ačokča, zázvor a iné

VLASTNÉ PRIESADY
-  ako si jednoducho vypestovať vlastné priesady
-  najčastejšie chyby 

ZDRAVÉ SEMENÁ
- úvod do semenárčenia, prečo vlastné semená, semenárske monopoly, F1 hybridy, GMO semená, čo je to "semienkový underground", semená "Dekalb"...
- platná legislatíva pre množenie a šírenie semien, semienkový zákon
- trošku z morfológie rastlín, samoprašné, cudzoprašné, prečo to potrebujeme vedieť z praktického pohľadu a na čo si dávať pozor
- ako najjednoduchšie získať najbežnejšie semená zo záhrady (tekvice, uhorky, paradajky, papriky, hrach, fazuľky, redkvičky, šaláty, mrkva, petržlen, bylinky...) - ukážeme si názorné postupy
- skladovanie semien
- skúška klíčivosti
- tipy a triky, alebo ako si v súlade s prírodou zjednodušiť procesy množenia rastlín
- semienkovne - porozprávame si čo je to verejná semienkovňa, hlavná myšlienka a na čo vlastne slúžia a ako ju jednoducho založiť (pokiaľ mám informácie, na Slovensku táto myšlienka až taká známa zatiaľ nie je, vo svete je sieť verejných semienkovní)

Program prosím berte ako predbežný. Tempo, rozsah aj obsah vždy prispôsobujem konkrétnym možnostiam v rámci ročného obdobia (na jar sa viac venujeme priesadkám, na jeseň semenárčeniu), konkrétnej skupine ľudí a vašim potrebám. Kurz prosím vnímajte ako inšpiráciu, ktorá vás navedie na ďalšie získavanie skúseností. 

Miesto konania:
Naša vlastná menšia prírodná záhrada na Čiernej Vode (Chorvátsky Grob) a nové zázemie v podobe funkčnej zariadenej triedy.   Záhradka dostala v júli 2018 plaketu certifikovaná prírodná záhrada, veľa vecí si teda budeme môcť pozrieť priamo na mieste. 

Cena pre jednu osobu:
Celodenný kurz je v cene 39,- EUR/osoba 

Najbližšie termíny:
október 2021

Kurz budem opakovať s podobným obsahom na jar 2022

Trvanie kurzu podľa toho, či je v sobotu alebo v nedeľu:
Sobota od 10.00 - 18.00 hodiny
alebo nedeľa od 9.00-17.00

Obedná prestávka je od 13.00 - 14.00.  Obedy som dohodla v neďalekom hoteli Agátka, kde robia cez víkendy víkednové obedové menu v sume 5,- EUR komplet, teda polievka, hlavné jedlo a zákusok - suma nezahŕňa nápoje (jedno jedlo je vegetariánske). Obedy nie sú zarátané do sumy za kurz, každý si ich hradí individuálne, prikladám link: http://www.hotelagatka.sk/restauracia/denne-menu/ .

Pokiaľ budete cestovať z väčšej diaľky, dohodla som s pánom Magálom lepšie ceny na prespanie priamo v hoteli Agátka.  Dvojposteľová izba je pre mojich ľudí v cene 60,- EUR/noc vrátane raňajok (nezahŕňa parkovné) a jednoposleľová izba je v sume 45-50,- EUR/noc vrátane raňajok.  Je potrebné uviesť že ste na mojom kurze, teda moje meno.  www.hotelagatka.sk Hotel Agátka je veľmi blízko od miesta kurzu, je to najbližšie z možností. Prípadné ubytovanie si vybavuje každý individuálne, ja sa budem sústreďovať na obsah kurzu :-). 

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Do správy napíšte svoje meno a o aký kurz a termín máte záujem.  Do predmetu správy napíšte Kurz.

Zaslaním vášho záujmu prostredníctvom mailovej správy si vás zapíšem, ale miesto záväzne potvrdím až po zaznamenaní zálohy za kurz. Pri 1 dňovom kurze je výška zálohy 19,- EUR, zvyšok na mieste. Môžete uhradiť naraz prevodom celú sumu, pokiaľ sa však z rôznych dôvodov nebudete môcť kurzu zúčastniť, vraciam vám úhradu po odčítaní výšky zálohy. 

Bankové spojenie je Všeobená úverová banka a.s., SK1002000000002464437154 s tým, že poprosím uviesť Meno, Priezvisko, počet osôb. Tiež poprosím uviesť dátum, pre ktorý ste sa rozhodli. Nárazovo hromadne robím k prevodom faktúry, pokiaľ potrebujete zaslať daňový doklad, prosím napíšte mi to vopred. Nech ma administratíva úplne nezahltí...
Prosím ako Variabilný symbol použite dátum kurzu v tvare deň/mesiac/rok napríklad 28042019 Neoznačené platby nebudem mať ako priradiť konkrétnemu záujemcovi o kurz!!! Prosím neposielajte úhrady bez prihlásenia sa vopred mailom, nebudem mať ako vám poslať potvrdenie miesta ani ďalšie informácie...

Potvrdeným účastníkom posielam hromadnú mailovú správu s bližšou logistikou ku každému konkrétnemu kurzu. 

Záloha je nevratná a preto sa prosím na kurz sa prihlasujte iba v tom prípade, ak ste naozaj presvedčení, že sa plánujete kurzu aj zúčastniť.  Stojí ma pomerne veľa času administratíva spojená so zabezpečením kurzu. Času, ktorý by som mohla venovať oveľa zmysluplnejším činnostiam.  

V prípade vážnych dôvodov (akútne ochorenie) je možné zálohu preniesť na iného záujemcu, meno náhradníka je mi však potrebné poslať mailom najneskôr dva dni pred konaním kurzu. V prípade vážnych rodinných dôvodov je potrebné meno náhradníka poslať najneskôr týždeň pred konaním kurzu. 

Počet miest na mojich kurzoch v je obmedzený na maximálny počet 25 ľudí, aby som sa vám mohla individuálne venovať a preto strážim každú stoličku, ktorá v čase kurzu bude mať svojho "majiteľa".   Kurz sa uskutoční pri minimálnom počte 15 účastníkov potvrdených týždeň pred konaním kurzu. 

Pokiaľ máte veľký záujem o kurz v konkrétnom dátume, ale kurz je už plne obsadený, ešte sa môžete prihlásiť ako náhradník s tým, že počítajte s možnosťou, že môžete byť vyzvaní tesne pred kurzom.  

Ďakujem za pochopenie, sledovaním týchto inštrukcií ma veľmi odbremeníte od administrácie za počítačom a budem sa môcť venovať ďalším inšpiráciám - aj pre vás :-).

Pokiaľ kurz budem musieť zrušiť z dôvodu vyššej moci (ochoriem, zraním sa, prihlásených menej účastníkov, priestory konania), hneď vám dám vedieť mailom a samozrejme zálohu vraciam.

Prihlásením sa na kurz súhlasíte s tymito podmienkami a tiež podmienkami Ochrany osobných údajov (GDPR) zverejnených na mojich web stránkach

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad a zdravého udržateľného života :-).

Hanka

Vráťme prírodu do našich záhrad…

Na kurze v triede máme nejaké zdravé semienka z našej prírodnej jedlej liečivej záhrady. Pokiaľ sa chcete s nami podeliť aj vy, každé semienko je vítané :-).
Tiež sú v triede k dospozícii aj moje knihy na predaj, doteraz bol vždy záujem. Darujme si zdravie z vlastnej záhrady, Darujme si srdce z vlastej záhrady a Zdravá kuchyňa a domácnosť a Liečivá sila prírody. Každá po 13,- EUR.

Aktuálny kalendár mojich kurzov nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy 

V roku 2015-2017 kurzy prebiehali ako 1 dňové v priestoroch Inspiro , roku 2018 boli dva víkendové v lesnej záhrade. Od jesene 2018 kurzy robím v našej  v našej certifikovanej prírodnej  záhrade a triede v Chorvátskom Grobe. Pridala som fotografie z marcového a aprílového pestovateľkého kurzu 2019 , v rámci ktorého sme si spoločne postavili  a vysadili vyvýšený záhon. 

Vráťme prírodu do našich záhrad… 

 

Naposledy zmenené nedeľa, 25 október 2020 19:22

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka