Hľadať na stránke
Dnes má meniny : Marcel Zatra má meniny : Ervín
Kto je online
Máme online 40 hostí 
Správičky
Prieskum
Záujem o workshop
 

postheadericon Prírodné jedlé vresovisko1

jedlé prírodné vresoviskoČo je to jedlé prírodné vresovisko? Veľa ľuďom sa pod vresoviskom vybavia čučoriedky, brusnice, vresy, rododendróny. Vresovisko je biotop s kyslou pôdou, v prirodzených podmienkach tvorený rašelinou.  Rašelina je kyslá pôda, ktorá vzniká veľmi dlho rozkladom a preto sú rašeliniská veľmi vzácne.  Z týchto vzácnych biotopov sa ťaží rašelina, aby sme mohli na záhrade pestovať kyslomilné rastliny.  Ale naozaj to nejde bez drancovania vzácnych rašelinísk?  V tomto článku je fotopostup, ako sme založili záhradný biotop pre kyslomilné jedlé rastliny bez použitia rašeliny.

 

Čítať celý článok...

postheadericon Prútené záhony

prúteny zahonČo robiť keď sa vŕba v záhrade príliš rozrastie?  Zmladiť ju zrezaním podľa potreby, vŕba veľmi dobre znáša rez a veľmi skoro obrazí novými konármi. No a čo robiť s prebytkom konárov po zrezaní?  Tu je inšpirácia na záhony olemované nízkym oplotením z vŕbových prútov.  Je to jednoduché, vypletať môžu aj deti :-).

Čítať celý článok...

postheadericon Val a suchý murik

Studňa... suchy murikvšetci to poznáme. Vodné a stočné ide hore, tak padne rozhodnutie vykopať studňu a zavlažovať ňou záhradu (myslíte aj na dažďovú vodu že?).  Vŕtaná, alebo kopaná studňa? To teraz neriešime. Teraz riešime, ako zmysluplne využiť vykopanú zem z kopanej studne.  Hĺbka 5,20m, čiže cca 4 m3 vykopanej zeminy a štrku a kameňov...  Všetko sme použili na vyvýšený val so suchým múrikom. Pár kameňov sme dokúpili priamo v kameňolome - závisí od zloženia vykopaného materiálu.  Studňa je samozrejme na starodávny ručný "rumpál" a tiež na elektrické tlakové čerpadlo :-). Všestraný hybrid...

Čítať celý článok...

postheadericon Žihľavová polievka

prhlava
Žihľava, alebo pŕhľava po novšom...každý ju pozná. Ako dalšia z mojich obľúbených - liečivá všestraná rastlinka ktorú väčšina likviduje ako pŕhlivú burinu.  Rastie hlavne tam, kde je v pôde viac dusíka.  Málokto vie, že okrem liečivých prečisťujúcich čajov je jedlá a dajú sa z nej pripraviť chutné a zdravé jedlá.  Pripravuje sa podobne, ako štandardný špenát.  Ako napríklad táto žihľavová polievka.

Čítať celý článok...

postheadericon Opekaný topinambur

topinambur


Topinambur, alebo ľudovo nazývaná slnečnica hľuznatá.  Ďalšia známa jedlá liečivka, ktorá si vďaka svojej nenáročnosti rásť všade a bez akejkoľvek pomoci prisúdila zaradenie medzi invázivné rastliny.  Treba ju držať na uzde.  Statná rastlina, s veľmi peknými kvetmi do vázy a pre opeľovače.  Vďaka obsahu inulínu je liečivá a cukrovku. Liečivá je celá, z vňate a lístkov sa robia čaje a hľuzy sa používajú a pripravujú podobne ako zemiaky. Dnešný recept je na opekané hľuzy topinambury.

Čítať celý článok...

Viac článkov...

postheadericon Najčítanejšie

postheadericon Najnovšie

Správičky
Zakladanie jedlého prírodného vresoviska

Už túto sobotu, 12. apríla 2014, od 15.00 - 18.00 založíme prírodné jedlé vresovisko.

-Založíme nové jedlé vresovisko, s výsadbou kyslomilných jedlých rastliniek: čučoriedky, brusnice, kľukvy... Vresovisko odizolujeme od okolitej pôdy fóliou, aby sa nám nemiešali kyslá pôda ktorú čučoriedky potrebujú s okolitou zemou inej ph. Namiesto rašeliny skúsime namiešať kyslý substrát zo zeminy, piesku, štiepky z ihličnanov s ihličím a octu. Prebytočnú vykopanú zeminu použijeme na vytvorenie niečoho ďalšieho pekného, možno vyvýšená kopa so skalkou a bylinkami :-).
-Budeme zakladať v mladej prírodnej záhradke s permakultúrnymi prvkami.
-Priebežne, ako budeme stíhať, povysvetľujem, čo sa v záhradke nachádza, na čo je to dobré a prečo.
-Vstup voľný, uvítam každú pomocnú ruku :-)

Kde to bude?
Jazdecká 49, Čierna Voda, Chorvátsky grob - je to blízko penziónu Kamila, v novej lokalite 5element. Ulice nie sú ešte označené, keď budete pri penzióne Kamila, zavolajte mi na 0907797075 budem navigovať.
TEŠÍM SA NA VŠETKÝCH,
Hanka

Permakultúrny kurz on-line
Zdarma on-line permakultúrny kurz dizajnu v dĺžke 72 hodín.  Od Regenerative Leadership Institute. Kurz je celý v angličtine formou videí. Nájdete tu: http://www.permaculturedesigntraining.com/?cctidx=share-this
buy microsoft expression blend 3 cheapest lightroom 2 cost of office 2013 standard cost of archicad license buy windows 7 with student discount buy guitar pro 6 price of windows 7 home basic buy autocad architecture 2009 paint shop pro best price buy 2007 microsoft project professional anydvd hd discount code cheap adobe cs4 design standard best price autocad 2008 price of adobe premiere elements 7 buy autocad map 3d 2010 price of autocad mep buy apple final cut express 4 canada autocad 2011 lt price cost of lightwave 3d discount microsoft office 2007 academic microsoft windows 7 home premium oem download rosetta stone ipo price buy solidworks 2009 cheap when can i buy microsoft office 2013 cost of final cut pro apple cheap cs4 production premium buy resolume chief architect x3 cheap cheapest quicken premier buy adobe cs3 web standard