Hľadať na stránke

Dnes má meniny : Dagmara Zatra má meniny : Bohdan

Kto je online

Máme online 5 hostí 

Správičky

Prieskum

Záujem o workshop
 

Workshopy 2015 program

VYPESTUJTE SI ZDRAVIE Z VLASTNEJ ZÁHRADY!

PRÍRODNÉ JEDLÉ A LIEČIVÉ ZÁHRADY S PRVKAMI PERMAKULTÚRY -
CYKLUS INTERAKTÍVNYCH PREDNÁŠOK/WORKSHOPOV  2015

Zameňte tuje za jedlé stromy, sterilný trávnik za lúku plnú života a liečivých bylín.
Pestujte na svojej záhrade zdravé plodiny bez chémie, ale zato plné vône, chuti, zdravia a života.
Prírodné jedlé a liečivé záhrady sú dostupné pre všetkých.

Čítať celý článok...

Exkurzia u Seppa Holzera

Krameterhof
15. júna 2014 sme sa zúčastnili exkurzie na permakultúrnej farme v susednom Rakúsku u Seppa Holzera.  Farma sa nazýva Krameterhof a rozprestiera sa v rakúskych Alpách na 45 ha vlastnej plochy a niekoľkých ha prenajatej pôdy.  Veľmi som sa na tento zážitok tešila, pretože Sepp Holzer je roky považovaný za mága prírodných záhrad, o čom svedčí aj to, čo dokázal vytvoriť nielen u seba na farme, ale aj na iných miestach v rôznych krajinách.  Podelím sa s vami o zážitok, čo všetko sme mali možnosť vidieť na Krameterhofe.

 

Čítať celý článok...

Záhon - nemecká kopa

zahon nemecka kopa


V máji 2014 sme zo zvyškov zeminy a odrezkov konárov realizovali vyvýšený záhon v tvare slnečnej pasce, ktorému sa zvykne hovoriť aj "nemecká kopa". Takýto vyvýšený záhon má svoje pravidlá, aby sa rastlinky na ňom cítili dobre a prospevali.  Ako sme ho robili, postup s fotografiami nájdete v tomto článku. Vyvýšený záhon ako nemecká kopa v sebe obsahuje organický materiál, ktorý sa pomaly rozkladá a tým vyživuje rastliny.  Špeciálny tvar umožňuje poskytnúť rôzne stanovištia pre rastliny s rôznymi nárokmi na svetlo a vlahu.

Čítať celý článok...

workshop vresovisko

12. apríla 2014 sme v rámci workshopu budovali prírodné jedlé vresovisko.  Ako sa nám darilo si môžete pozrieť na nasledovných fotografiách.

Vresovisko bolo založené bez použitia rašeliny,  s výsadbou kyslomilných jedlých rastliniek: čučoriedky, brusnice, kľukvy... Vresovisko sme odizolovali od okolitej pôdy fóliou, aby sa nám nemiešali kyslá pôda ktorú čučoriedky potrebujú s okolitou zemou inej ph. Namiesto rašeliny sme namiešali kyslý substrát zo zeminy, kompostu, piesku, štiepky z ihličnanov s ihličím a octu.

Čítať celý článok...

Prírodné jedlé vresovisko1

jedlé prírodné vresoviskoČo je to jedlé prírodné vresovisko? Veľa ľuďom sa pod vresoviskom vybavia čučoriedky, brusnice, vresy, rododendróny. Vresovisko je biotop s kyslou pôdou, v prirodzených podmienkach tvorený rašelinou.  Rašelina je kyslá pôda, ktorá vzniká veľmi dlho rozkladom a preto sú rašeliniská veľmi vzácne.  Z týchto vzácnych biotopov sa ťaží rašelina, aby sme mohli na záhrade pestovať kyslomilné rastliny.  Ale naozaj to nejde bez drancovania vzácnych rašelinísk?  V tomto článku je fotopostup, ako sme založili záhradný biotop pre kyslomilné jedlé rastliny bez použitia rašeliny.

 

Čítať celý článok...

Viac článkov...

Správičky

Workshopy 2015

Kliknutím si obrázok zváčšíte.

Podrobnejší program nájdete kliknutím na tento link:

http://www.prirodne-zahrady.sk/biozahrady/52-workshopy/106-workshopy-2015-program

Pripravujem workšhopy 2015
Ďakujem veľmi pekne za váš záujem o workshopy na tému "prírodné záhrady". Najviac zaujala téma prírodné záhrady základ, jedlé rastliny v záhrade, priesady a bylinky.
Aby som vyhovela všetkým, v spolupráci s Parkom oddychu Inspire v Ivanke pri Dunaji, pre vás pripravujem cyklus interaktívnych workshopov na rok 2015. Program a letáčik bude už čoskoro :-).